Virtuální asistentka pro obsluhu chytré domácnosti

Domácí asistentka se s vámi dorozumívá pomocí hlasu. Stačí jen nadiktovat, co si přejete, a ona vám přání vyplní. Pochopitelně je třeba se na celou věc dívat s nadhledem, nejde o žádnou živou asistentku, sekretářku, společnici, kterou by jistě mnozí muži uvítali. Řeč bude o virtuální domácí asistentce, která je technickým zařízením pro obsluhu chytrých domácností.
Asistentka spravuje domácí systémy v podstatě jakéhokoliv druhu, které se k ní dají připojit. Může to být přehrávač hudby, spínače světelných okruhů, stmívače, otvírání dveří šatních skříní, stahování a naklápění žaluzií a rolet, regulace vytápění, uvádění do provozu domácí pekárny, sporáku a dalších kuchyňských spotřebičů, zabezpečení objektu pohybovými čidly atd.
inteligentní domácnost

Na trhu je více konkurenčních firem

Virtuální asistentku nabízí více firem, např. Apple je na trhu již delší dobu s asistentkou Siri, společnost Google jí konkuruje asistenční službou Google Home, od roku 2015 je v prodeji Amazon Echo a nyní i model virtuální asistentky jménem Alexa. Tato zařízení se dají pořídit v cenovém rozpětí přibližně od dvou do osmi tisíc korun.
ovládání domácnosti

Alexa se bezdůvodně začala smát

Poslední zmiňovaná asistentka Alexa od společnosti Amazon byla vystavena na počátku roku 2018 tvrdé palbě kritiky za některé její nedostatky. Vlastně jen jeden, zato velmi nepříjemný. Děsila své majitele tím, že se v nečekaných okamžicích začala nahlas smát, a ti neměli tušení, co se děje. Alexa dokáže mimo jiné nastavit budík, přehrát aktuální počasí a jeho předpověď na další dny, efektivně spravovat diář a uvádět do provozu přehrávač hudby a audioknih. Není tedy s podivem, že pro některé domácnosti byl bezdůvodný alexin řehot nepříjemnou zkušeností, byl totiž tak věrohodný, jako by s vámi váš byt sdílela ještě nějaká cizí osoba.
Firma Amazon se k tomu vyjádřila tak, že upraví obslužný program, aby se asistentka smála jen na základě jednoznačného povelu. Aby jej nebylo možné zaměnit za jiný, který Alexa uslyší např. při rozhovoru osob v místnosti.