Vesnické pouti

https://www.bardi.cz/vesnicke-pouti/kolotoč/


Někdo se nestěhuje za celý svůj život ani jednou a někdo se stěhuje každý týden. O kom je řeč? Přece o světských, o kolotočářích.

Začíná to každý rokem vlastně ještě v zimě. Matějská pouť, která začíná v únoru a pokračuje ještě v březnu. Na Matějské pouti najdete řadu atrakcí, které potom po zbytek roku už na běžných vesnických poutích nenajdete. Důvod je prostý. Velké kolotoče jsou náročné nejen na přepravu a je k tomu potřebná kvalifikovaná firma stěhování firem Praha. Ale ustavení kolotoče, aby splňoval bezpečnostní předpisy, to by jednoduše každý týden nebylo realizovatelné.

kolotoč

Vesnické pouti s kolotoči jsou spojené s náboženskými svátky a každá vesnice má daný termín, kdy se pouť koná. První pouti v roce bývají v dubnu na sv. Jiří, a během roku se vždy vážou k nějakému svatému, např. sv. Vavřinec, sv. Anna atd. Pořádají se i náboženské obřady, ale pouti už se staly více společenskou událostí, kdy se v obci pořádá hudební zábava, na náměstí jsou kolotoče a hromada prodejních stánků, kde koupíte téměř vše. Od domácích potřeb, přes oblečení až po výrobky typicky pouťové, jako jsou perníková srdce nebo turecký med.

O pouti se většinou schází celá rodina obdobně jako na vánoční svátky. Pouť je příležitost, jak se setkávat s rodinou, ale i přáteli. Na pouť se těší jak dospělí, tak i děti. Protože kdy jindy se jim vesnice promění na zábavní centrum než o pouti. Nebudou chybět klasické kolotoče, housenková dráha, ruské kolo i řetízkový kolotoč a rodiče většinou pustí nějakou tu korunu, když je to jednou za rok.

kolotoč

Pouť v neděli skončí a kolotoče v pondělí odjedou, aby už ve středu stály v jiné vesnici a dělaly, radost dalším dětem. A obsluha kolotočů? Ti jedou ve svých karavanech a přívěsech od jara až po podzimu po celé České republice a na zimu se vrátí do svých domovů. I když, možná jsou více doma v těch karavanech a přívěsech.