Stavíme na chalupě altán

Pořídili jste si rekreační chatu a chtěli byste ji obývat celoročně? A chata je v dobrém technickém stavu, takže nevyžaduje žádné razantní stavební zásahy? Pak se můžete směle věnovat pouhým drobným úpravám v interiéru a soustředit svou pozornost na zahradní parcelu, kterou byste mohli pozměnit a vtisknout jí osobitý ráz dle vašich představ.

zahradní altán

Součástí okrasné části zahrady se může stát letní altán, sloužící jako místo k odpočinku a k rozjímání, dětem pro hraní a zároveň pro přijímání návštěv, pokud se vám nebude chtít trávit volný čas uvnitř chaty. Altán by mohl mít rozměry, řekněme 5 x 4 metry a mohl by připomínat zahradní stavbu v areálu českokrumlovského zámku.

ruční výkopové práce

Můžete se rozhodnout, zda si altán postavit svépomocí, anebo specializovanou firmou, stavby zahradních pergol a altánů naštěstí nebývají složité, a máte-li alespoň základní povědomí o vazbách dřevěných konstrukcí, měli byste to zvládnout. Co však zvládnout nemusíte, jsou ruční výkopové práce. Altán totiž musí stát na pevné betonové základové desce, a pro ni se musí vykopat základy.

Kopání základů je nesmírně náročná práce a navíc ne vždy kopáči narazí pouze na klasickou ornici, která nevyžaduje žádné zvláštní úsilí. Někdy se tu potkávají s balvany, skalisky, stavební sutí a kusy betonu, se zahrnutým pletivem, s kořeny a pařezy stromů a dalšími podobnými překážkami. Vykopat přes tři čtvrtě metru hluboký základ je může stát hodně sil. Tito lidé jsou však na tuto činnost zvyklí a jsou hlavně trénovaní, což by amatérům přinášelo mnohem větší problémy.

Kopáče můžete požádat i o další výkopové práce – jestliže se v terénu osvědčí, můžete jejich služeb využít například pro výstavbu oplocení, případně o jakousi rekultivaci zahrady či její terénní úpravy, což je obvyklé například ve svažitém terénu, kde je možnost vytvořit zahradní stupňovitou kaskádu.