Prasátka nejen do kuchyně

V současné době jsou nejdostupnější dva druhy mini prasat, která vznikla šlechtěním pro lékařské a biologické výzkumy.

Gottingenské mini prase má při dodržování doporučeného množství krmení v dospělosti váhu 15 až 30 kg. Jeho cena se pohybuje v rozmezí 2 až 4 tisíce korun.
dvě prasátka

Royal Dandie je americké prasátko vyšlechtěné v Oregonu a jeho cena je několikanásobně vyšší. Váha je ovšem velice atraktivní a pohybuje se v rozmezí 11 až 15 kg.
Prasátka mají několik barevných variant: bílou, černou, puntíkovou nebo zrzavou.
K oblíbenosti čuníků vede hned několik důvodů:
• je to velice chytré a učenlivé zvíře, které se naučí potřebné věci mnohem snadněji než pes
• pokud žije uvnitř domu a nemáte vždy čas na pravidelné venčení, lehce se naučí chodit na kočičí toaletu, kde můžete jako stelivo zvolit kukuřičné granule, písek, hobliny, nebo běžnou podestýlku pro kočky
• má velice dobrou paměť, i proto je třeba s ním zacházet dobře
• opravdu rychle se začlení do rodiny a miluje lidskou společnost
• navzdory mýtům je velice čistotné a nesmrdí, jako základ hygieny ho stačí otřít vlhkým ubrouskem
• je to všežravec, který miluje trávu, ovoce, zeleninu, rýži, těstoviny, obyčejný rohlík namočený v mléce
prasátko na dvorku
Je zapotřebí dodat, že má tendenci k tloustnutí, proto je nezbytně nutné dodržovat potřebné množství potravy. Musí mít zajištěný volný přístup k čerstvé vodě. Čuník se v mládí může sám doma nudit a trochu zlobí třeba tím, že se dostane do lednice a vše ochutná.
Rychle se naučí chodit na procházky, i bez vodítka nikam daleko neuteče. S přivoláním nebývá problém, své jméno zná. Zvířátko si chrochtá a je mu příjemné, když se na něj mluví.
Rád se  kamarádí i s jinými zvířaty v domácnosti a zvládne žít i mimo obytnou část domu, pokud má svůj teplý klidný kout a není bez společnosti. Při dobrém zacházení se těší dobrému zdraví.
Při koupi je velice důležité se osobně přesvědčit, že rodiče selátka jsou opravdu vyšlechtěná drobná zvířata a nejde o žert či pokus o podvod.