Pohádky na dobrou noc a večerníčky

Většina dětí, pokud nejsou zasaženy těžkými osobními nebo rodinnými traumaty, se chová naprosto přirozeně a nemá zábrany posuzovat pravdivě vše, co kolem sebe sleduje a vnímá. Není zkrátka sevřeno předsudky a dogmaty, kterými je svět dospělých přímo zahlcen. Malé bezbranné děti vnímají velice citlivě násilí v jakékoli formě, a může jít o docela nenápadný psychický nátlak, který pak vytváří v jejich osobnosti těžce odstranitelné bloky. Měli bychom si tato fakta uvědomit včas a počítat s nimi v našem výchovném procesu.
chlapeček v knihovně
Nedávno proběhla zajímavá anketa, zda dětem číst pohádky na dobrou noc, a jaké pohádkové večerníčkové příběhy milujeme. Výsledky byly skutečně zajímavé a pro mnohé z vás i překvapivé. Všichni jsme měli pohádky rádi, záleželo pochopitelně na kvalitě obsahové, a našim blízkým jsme dokázali odpustit i nepříliš věrohodný přednes. Důležité bylo, zda opravdu zvítězilo dobro nad zlem, a že tedy všechno dobře dopadlo.
holčička a motýlí křídla

Zamilované večerníčky

Možná překvapivě, i když ne tak docela bezdůvodně, zvítězily na celé čáře večerníčky z produkce tvořivých dílen animátorů a herců ze 70. a 80. let minulého století, tedy z období reálného socialismu. Byla to totiž doba mnohem klidnější, pravdivější, méně komerce a stresu, více osobních srdečných vztahů mezi lidmi. Malé děti nemůžete v tomto směru oklamat.
Krkonošská pohádka – rok 1974 – hrané příběhy se studiovými kulisami působí věrohodně a především herecký výkon všech protagonistů milují generace současných předškolních i školou povinných dětí, a samozřejmě i dospělí širokého věkového rozpětí.
holčička venku v zimě
Krteček s kapsami – rok 1975 – kreslené postavičky nevyslovily jediné slůvko, přesto z pohybových gest a barvitých citoslovců děti dokážou vyčíst, kde je pravda a dobro, a kde zloba a lež. Tyto nadčasové pohádky oslovují děti i dospělé více než 40 let.
Bob a Bobek – rok 1979 – legendární králíci s hlasovým vstupem Josefa Dvořáka rozhodně nezklamou, podobně jako Maxipes Fík. Na dalších místech úspěšnosti se umístily Jája a Pája, Pat a Mat, Včelí medvídci, Křemílek a Vochomůrka, Mach a Šebestová, Rákosníček, Spejbl a Hurvínek, Maková panenka a Víla Amálka.