Opravdu je pes vhodným dárkem?

Pes jako vánoční či narozeninový dárek pro děti je v poslední době v módě. Častokrát se ale stává, že rodiče kupující pejska natěšeným dětem zapomínají, že zvířátko nebude celý den jenom hodným mazlíčkem, a že s chovem psa se pojí i spousta starostí. Starostí, které děti mnohdy řešit nemůžou, nebo i nechtějí. Proto pečlivě zvažte, zda se dle Vašeho názoru budou Vaše ratolesti schopné o pejska starat, a zda je po týdnu či dvou zvíře neomrzí. Pokud je v tomhle ohledu vše v pořádku, stále je tu ještě řada dalších otázek a podmínek, nad kterými je potřeba se pozastavit. Tím nejlépe předejdete tomu, aby štěňátko pár týdnů po Vánocích skončilo v útulku.
kluk se štěnětem

  • Vhodné plemeno

Je sice hezké, že děti milují bernardýny, ale pokud máte byt 2 + 1, psovi se v něm bude žít jen velmi obtížně, a pokud zrovna nebudete na procházce, bude spíše trpět, než aby se z Vás těšil. Proto tedy uzpůsobte plemeno především prostředí, do kterého pejska pořizujete. Dalším veledůležitým faktorem, pokud bude zvíře v kontaktu s dětmi, je požadavek na to, aby bylo dané plemeno psa k dětem vhodné. Jako rodinní psi jsou většinou nevhodní příslušníci ostrých a temperamentních ras, a dále se nevhodnost uvádí u méně prošlechtěných, tzv. vlčích plemen. Mezi ty patří například u nás oblíbený Československý vlčák. Třeba toho silně nedoporučujeme k dětem pořizovat.

  • Finanční zabezpečení

Nezapomínejte, že i pes může onemocnět, a v nešťastných případech dokonce velmi vážně. Náklady na jeho léčbu mohou často překročit i částku, za kterou ho koupíte. K tomu připočtěte i stravu a různé vedlejší náklady na pelech, obojky, vodítka, náhubky a další vybavení, které k chovu psa budete potřebovat. Vyplacením částky za štěně to tedy nekončí, ale začíná.
děti se psem na gauči

  • Ostatní zvířata

Pokud doma máte i jiná zvířata, je potřeba přizpůsobit opět zejména výběr plemene tomu, aby mohlo dojít k vzájemné toleranci. Myslete ale i na možnost individuálních traumat a zkušeností psa, pokud si berete už staršího.