Móda osmdesátek

Co jsme to vlastně ukládali do skříně, na ramínka či věšák v osmdesátých letech minulého století? A co jsme třeba nosili na hlavě? Pojďme trochu zavzpomínat! 
Jak to tenkrát vlastně bylo?
V té době zaznamenávala ekonomika rozvoj a vzestup. V Anglii velela Železná lady, v Americe Regan a u nás měl největší slovo Velký bratr z východu. Hudební hitparády ovládala Sandra, Madonna, Jackson, Rick Astley, ale i spousta „tvrdších“ rockových hudebníků (Metallica, Ozzy Osbourne, Alice Cooper a jiní). Móda byla divoká, pestrá a lesklá. Mísily se v ní prvky více kultur. Zdůrazňovala postavu, ale zároveň jaksi stírala rozdíly v oblékání žen a oblékání mužů.
 noční klub
Šaty, saka, trika a halenky
Tyto kousky se doplňovaly výraznými vycpávkami na ramenech. Vytvářely módní hranatou siluetu. Vlastně se tenkrát bez nich nedalo nic sehnat a kdo měl širší ramena od přírody, musel vycpávky prostě vždy z oblečení párat. Na všem se nosily také velké výrazné pásky. Opásala se halenka, triko i dlouhý svetr, k tomu se nosily legíny či elastické minisukně. Oblékaly se různé overaly, samozřejmě s vycpávkami a pásky.
vypláznout jazyk
 
Plíseň a legíny
Pro módu tohoto období byly charakteristické legíny, které se nosily v různých provedeních takřka ke všemu. Na hodinu aerobiku i do práce, k teniskám i lodičkám, v lesku i v neonových barvách. Také se nosily džíny, ovšem u nás to bylo dosti nedostatkové zboží, které se dalo sehnat jen dosti draho v Tuzexu. V provedení „plísňáky“ je chtěl každý. Ty jsou ostatně v módě opět a jsou známy i těm mladším ročníkům, co žádný Tuzex nemohou pamatovat. Džíny i kalhoty z jiných materiálů se také nosily ve střihu „mrkváče“. Byly nahoře široké a u kotníků již uzoučké, že se sotva nohy protáhly!
 
Prvky disca i rocku
Na módních přehlídkách, ale i na ulicích, bylo k vidění oblečení v zářivých barvách, často vyzdobené flitry. Z doplňků to byly výrazné náušnice a řetězy na krk, ruce i kotníky. Rockeři nosili džínovinu, kůži, mohutné boty. O zdobení se postaraly nášivky, cvočky i třeba spínací špendlíky. Začal být populární pircing.
žena se psem
 
Ofinka a trvalá
Účesy byly také často „divoké“. Nosily se hřívy vyrobené natupírováním. S objemem a vlnkami pomáhala trvalá (ženám i mužům!). Na čele se hodně často vytvářela kratší ofina. Móda se často vrací. No za sebe mohu prohlásit, že k „trvče“ se určitě vracet nebudu!