Krasové oblasti v ČR

Neznamená, že když nejedete na dovolenou k moři, že nemůžete zažít něco zajímavého. Naopak. V České republice o zajímavosti není nouze. Zaměřme se například na krasové oblasti.
Co je kras?
červené světlo jeskyně
Krasem se nazývá oblast tvořená vápenci, protkaná jeskynními a dalšími geologickými jevy jako závrty, vyvěračkami či propadáním. Nejzajímavějším krasem v České republice je bezesporu Moravský kras. Krasové oblasti nalezneme ale i jinde. Například Český kras nedaleko Karlštejna a řeky Berounky. Nebo maličký kras kolem obce Javoříčko. Určitě ne neznámá je nejhlubší jeskyně na světě v Hranickém krasu na Hané nedaleko města Hranice na Moravě. V současné době se v České republice nachází devět oblastí, které lze nazvat krasem. Ve většině naleznete zajímavé, veřejnosti přístupné jeskyně. A co je, zvláště pro děti zajímavé, všechny se nacházejí v místech, kde lze podnikat i jiné atraktivní doprovodné aktivity.  Některé jsou v pohořích, kde lze vystoupit na nějaké vrcholy, a některé zase u významných lokalit kde se lze dostatečně vyřádit ve vodních radovánkách. Záleží jen na vás, na rodičích, jaký program svým dětem vymyslíte.
cevennes národní park
Vraťme se k Moravskému krasu. Tato největší krasová lokalita se nachází na dosah Brna. Leží jen kousek od něj severním směrem. V krase jsou velké možnosti na ubytování, ale spousta lidí dá přednost ubytování v přírodě v kempu, nebo v chatkách. V tomto případě lze doporučit městečko Jedovnice a zdejší rybník, ve kterém se dá koupat či jezdit na lodičkách. Některé významné krasové lokality jsou dosažitelné z Jedovnic přímo pěšky. Jde o Rudické propadání, kde můžete v chladném stínu lesa pozorovat, jak se poměrně slušný potůček najednou ztratí ve skalní stěně.
Autem z Jedovnic jsou dosažitelní všechny jeskyně a krasové jevy Moravského krasu. Je však nutné mít na paměti, že jde o lokalitu světového významu a tak pro vstup do jeskyně Macocha je nutné si lístky zakoupit s předstihem.
Oblast Macochy je dnes už hodně komercionalizována. Vláčkem z parkoviště dojedete k lanovce, lanovkou se dostanete nad světoznámou propast a k dalším atrakcím. Přes tuto všude čišící komerci je to místo velice zajímavé a myslím, že každý by je měl navštívit. Tak proč návštěvu nevykonat se svými dětmi?