Koupit si sro? Proč ne!

Svou budoucí společnost s ručením omezeným si můžete sami založit. Ano, určitě to zvládnete, i když vás to bude stát dost času, nějaké to samostudium a vyloučit se nedá, že vám váš návrh na zapsání do Obchodního rejstříku Obchodní soud na poprvé vrátí. To se může stát například proto, že si zvolíte název své společnosti, který se soudu nebude líbit. Ne snad proto, že by soud dal na nějaké estetické hledisko. Pravděpodobně to bude z důvodu toho, že vámi zvolený název, již nějaká společnost s ručením omezeným používá, nebo že se ji alespoň podobá.

Samostudium

V případě, že si budete zakládat společnost sami, budete muset také zvládnout sepsat spousty listin, které všechny mají svá pravidla. Jde především o Zakladatelskou smlouvu, svolání a následný zápis z Valné hromady (ano, i když budete jediný společník a jediný jednatel, musíte Valnou hromadu svolat). Také musíte sestavit Stanovy své budoucí společnosti s ručením omezeným a samozřejmě návrh na zápis do obchodního rejstříku.

Že je toho hodně? Ale kdeže, je toho ještě o hodně více. Hlavně zařizování. Vyřízení Živnostenských listů, jednání s notářem i na Obchodním soudu. A k tomu se přidají výdaje. Za Živnostenský list, za Zápis do Obchodního rejstříku, poplatky u notáře. Když to vše spočítáte a zakalkulujete i ztrátu vlastního času, začnete se určitě zajímat, zda by se společnost s ručením omezeným nedala zařídit jinak.

Otázka ceny je důležitá

Nechat si ji založit znamená zaplatit vše, jak je výše uvedeno, plus nějaké marže zakladatelské společnosti. Což může vyjít docela draho a navíc není nikde psáno, že rychlost založení bude nějak extrémní. Pro advokáta, který bude mít založení vaší společnosti na starosti, asi nebudete tím nejlukrativnějším klientem. Bude mít tedy na vše dost času. Další možnost je využít nabídky sro na prodej. Stačí pár podpisů, zaplatit kupní cenu a je hotovo. Podnikat můžete téměř okamžitě.