Bezpečné nakupování online

Nakoupení prostřednictvím online světa, kde stačí udělat pár kliknutí a zboží je na cestě je naprosto fascinující věc, která může vyřešit nejednu projížďku do kamenného obchodu, ve kterém člověk stráví hodiny a stejně si nic nevybere. Na internetu naproti tomu vyhledá to, co konkrétně potřebuje, nemusí u toho hnout ani brvou a je objednáno.

Jenže všechno má své „ale“ a v případě online světa se jich může vyskytnout hned několik. Pokud zrovna vás zatím žádný nepříjemný problém nepotkal, umíte se v této problematice dobře orientovat nebo jste měli nejspíše štěstí při výběru prodejce.
kreditka u mobilu

Na co si dát při nákupech přes e-shop pozor?

1.       Recenze

Buďte obezřetní a vždy se podívejte, zda je daný e-shop ověřen zákazníky. Zkontrolujte, co o něm ostatní nakupující píšou a jaké mají zkušenosti. Čím více pozitivních, tím lépe.

 

2.       Bezpečnost stránky

Dalším poznávacím znamením, zda je daná stránka bezpečná, je symbol zamčeného zámku na levé straně vyhledávací lišty. Pokud je prohlížeč v pořádku, svítí zeleně a při rozkliknutí se objeví oznámení, že připojení je bezpečné. To může být také dobré poznávací znamení, když se přihlašujete do internetového bankovnictví. Pokud se tato ikonka neobjevuje a vidíte nápis „nezabezpečeno“, je to první signál, že je něco špatně a neměli byste zde zadávat osobní data, údaje a hesla.

nákup bundy

3.       Neukládejte osobní data

Pro vyšší bezpečnost si nikdy neukládejte vámi zadaná, osobní data jako jsou veškeré údaje o platební kartě (číslo, platnost, CVC kód), hesla, ani jiné citlivé osobní údaje. Tím jen hackerům usnadníte práci v případě napadení vašeho účtu.

 

4.       Nenechte se okrást

Pokud se stane, že vám přijde rozbitý produkt, jednejte. Ze zákona máte právo zboží do 14 dnů od doručení vrátit, bez udání důvodu s vrácením peněz. Prodejce může proti tomuto protestovat a vymýšlet si různé teorie, proč to nejde. Nenechte se tím zmást, buďte sebevědomí, prozkoumejte své možnosti a bojujte, dokud nedostanete zboží, které jste si přáli.