Betonový plot vydrží několik desítek let

Každé rozhodnutí ohraničit vlastní parcelu znamená krok, který ji do budoucna poznamená na desítky let. Je tedy na zvážení, zda jít cestou obyčejného drátěného pletiva či dřevěných planěk, anebo pozemek obezdít neprůhledným zdivem.

zeď z cihel

Jednou z možností, jak to provést, je betonový plot. Jeho stavba se podobá s jistou mírou nadsázky dětské hře se stavebnicí, ovšem pochopitelně jde o velmi těžké a velké kusy materiálu. Kde všude jej lze postavit a z čeho se vlastně vyrábí?

Není to obyčejný beton

Každý zahrádkář a domácí kutil si pod tímto pojmem představí směs říčního nebo kopaného písku s cementem a vodou. Tyto tři složky stačí vzájemně promísit a máte základ pro výstavbu zahradních chodníčků, teras a dalších zahradních architektonických prvků. Na betonové ploty se ovšem používá certifikovaná směs, kde se kromě základních složek ocitá i chemické pojivo a ocelové výztuže, což zajišťuje vysokou stabilitu materiálu po dobu několika desítek let.

zeď z kamene

Proto také žádná z těchto konstrukcí nevyžaduje pravidelnou údržbu nátěry nebo penetrací, pouze se doporučuje odstraňovat nánosy mechu a lišejníků tlakovým čištěním pomocí vodní trysky. Pokud je oplocení doplněno popínavými rostlinami či živým plotem, odpadá i tato starost.

Kam s ním

Klasická filosofická otázka vás může zavést až k některým neobvyklým řešením. Tímto způsobem lze totiž ohraničit nejen vlastní pozemek, ale i jeho části na menší vnitřní celky, např. terasu s bazénem, okrasné dřeviny, výběh pro psa nebo jiná domácí zvířata, rumiště a kompost, kůlny a přístřešky pro zahradní nářadí atd.

Stále častěji se toto řešení objevuje i v průmyslových zónách pro ohraničení parkoviště, skladů, výrobních komplexů, skládek odpadu, sběrných dvorů. Může také plnit ochrannou funkci před sesouváním svažitého terénu, chránit pozemek před průnikem i podhrabáním divoké zvěře a samozřejmě zabezpečuje dostatečné soukromí před pohledy osob za hranicí parcely.