Akvaristika jako životní styl

Akvárium je biotop – akvárium, to jsou hlavně rostliny. Kdo se domnívá, že bude mít několik závojnatek umístěných v kulové baňce nebo malé nádrži pouze ve vodě, není žádný akvarista. Akvarijní rostliny jsou základ a ryby je potřebují k vzájemné symbióze. Akvarijní nádrž je tedy samostatný biotop, kde spolu souvisí celá řada procesů.

akvárium s vodními rostlinami

V první řadě musíme zajistit výživu rostlinám, aby se v akváriu nerozmnožily řasy, které rostlinám konkurují, a časem je mohou i zcela zahubit. Vhodné je při zakládání akvária pořídit rychle rostoucí druhy rostlin, aby zvětšily svůj objem, a aby mohly vylučovat algicidní látky, které brání rozpuku řas.

Výživa rostlin spočívá v pravidelném dodávání živin do vody. Především je to oxid uhličitý, ten se doplní např. tekutými přípravky a rostliny z něj během denního či umělého světla budují svá těla. Dále potřebujeme dodávat (dávkovat) určité množství draselných dusičnanů, fosforu, síry, hořčíku, vápníku a tzv. mikroprvků (např. železa, zinku, selenu). Způsobů dodávání výživy pro rostliny je více a dají se nalézt na Internetu.

Nitrifikační bakterie – v akváriu by měl být přítomen filtr, v němž se uchytí nitrifikační bakterie, případně lze bakterie občas dodat v některých přípravcích. Tyto mikroorganismy udržují kvalitu vody na potřebné úrovni. Filtr se musí v pravidelných intervalech čistit průplachem vody (bez chlóru), abychom bakterie nezahubili.

závojnatka v akváriu

Osvětlení – velmi důležité pro rostliny je i osvětlení, většině z nich svědčí moderní LED diodová akvarijní svítidla, která mají nízkou spotřebu a vhodně nastavitelné režimy svícení. Rostlinám by se měli svítit celoročně, zhruba 10 hodin denně.

Topné tělísko – některým rybám nevadí chladnější voda, cca 18 stupňů Celsia, ale jiné druhy vyžadují naopak teplotu vody zvýšit např. na 24 stupňů. Proto by v akváriu mělo být přítomné i topné tělísko se spínacím termostatem, samozřejmě snadno nastavitelné na požadovanou teplotu.