Sodíková výbojka by měla i nadále dominovat ve veřejném osvětlení

V nedávné době se uskutečnilo na území naší republiky několik pilotních projektů náhrady stávajícího osvětlení LED diodovými reflektory. Většina instalací proběhla v Praze, např. v ulicích Radlická, Klicperova, Bozděchova a Nádražní, a dále v Nových Hamrech, v Havířově a v Písku. Realizace byla také prezentována formou srovnávacích studií, které se zaměřily víceméně na technické parametry. Porovnával se příkon, rozteč jednotlivých sloupů, světelný tok a také teplota chromatičnosti. Poslední zmiňovaný údaj o barevné teplotě vyzněl v tabulkách jako poměrně nenápadné číslo a nejčastěji se v ní objevily údaje od 4200 až do 6000 K.
Srovnávací měřítka měla veřejnost informovat o tom, jak prospěšné tyto počiny byly, a že bychom měli novým technologiím uvolnit cestu. městské osvětleníTen zásadní problém, který se však ukrýval v pozadí, je dopad na lidské zdraví. Proti razantní výměně svítidel za LED diodové zdroje se ohradili lidé, kteří byli dobře informováni o vlivu umělého osvětlení na zdravý spánek a zároveň ochránci přírody. Ti upozorňovali, zvláště v obytných zónách a parcích, na nebezpečný jev světelného smogu nevhodně zvolenou barvou světla.osvětlení ulice

Světelný smog poškozuje zdraví lidí i zvířat

Ve veřejném osvětlení stále dominují vysokotlaké sodíkové výbojky Lightpark. To je dobře, neboť se jedná o nejpřirozenější umělé světlo, které organismus lidí i zvířat akceptuje po západu slunce. Zásadní je totiž zmiňovaná barevná teplota, která v tomto případě nepřesahuje 2700 K. Pokud by byla vyšší, organismus přestane ve večerních hodinách a v noci tvořit potřebný melatonin a dojde k narušení spánkového cyklu. Poruchy spánku výrazně přispívají k degenerativním chorobám, neprobíhá dostatečná regenerace, zvyšuje se tvorba stresových hormonů, dochází k nárůstu agresivity, depresí a může to vyústit k sebevražedným pokusům a k výraznému nárůstu kriminality. Hodnoty teploty chromatičnosti přesahující 4200 K jsou ideální pro autožárovky v automobilech, ale nikoli pro lampy veřejného osvětlení podél domů, v parcích a všude tam, kde zvířata i lidé ulehají ke spánku.