Menu Zavřeno

Jídlo v době blahobytu

V naší stravě dominuje pečivo, knedlíky, omáčky, maso a sladkosti, naopak nám chybí vláknina, luštěniny, zelenina, ovoce a ořechy. Spotřeba bílého cukru se vyšplhala do astronomických výšin. Pokud už musíme sladit, můžeme si do čaje přidat lžičku medu. Bohužel pro nás, jsme se naučili levně vyrábět velmi kalorické formy potravin, které jsou dostupné naprosto všem a téměř všude, a to jsou sladkosti a různé formy cukrovinek. Jsou to ty nejsilnější stimulátory požitku, které nás dostávají do bludného kruhu. Přitažlivost těchto sladkých a tučných požitků je masivně podporována reklamou. Stále více lidí podléhá frustraci, svět je čím dál tím složitější, a když k tomu přičteme krizi identity a nedostatek zdravého rozumu, vytvářejí se výborné podmínky pro vznik závislosti na cukru.

Čokoládové dorty

Přestože každý druhý mluví o dietě, lidé nebyli nikdy tak obézní jako dnes. Dříve lidé jedli ty potraviny, které zrovna měly svou sezónu. Dnes se naopak řídíme tím, jaké slevy zrovna mají největší supermarkety. Slevové akce mají na naše stravování obrovský dopad.

Jíme dokonce i příliš mnoho. V minulosti byl často nedostatek potravin., který měl příznivý vliv na naše trávení, geny, morálku i mezilidské vztahy. Dostupnost potravin vytváří „kalorický luxus“ a jen málo lidí dokáže tomuto luxusu odolat, zvlášť když je spojen s pohodlností a požitkářstvím.

Maso se jedlo většinou jen jednou týdně, zatímco dnes ho mají někteří na talíři i třikrát denně. Libové maso a ryby lze konzumovat i vícekrát týdně, ovšem stále zde platí, že čím více, tím hůře pro naše tělo. Nadměrná spotřeba masa zatěžuje organismus, především trávicí systém. V poškozené střevní mikroflóře pak vznikají záněty a následně se mohou objevit chronické a autoimunitní poruchy.
Obchod s cukrovinkami

V žádném případě bychom neměli jíst na chuť nebo zajídat negativní emoce, ale jíst bychom měli tehdy, když máme hlad. K boji s negativními pocity neslouží jídlo, ale pozitivní emoce. To, co potřebujeme nasytit, nejsou emoce, ale naše tělo.